Odrůdy pro sezonu 2019

By | 1.12.2018

Jelikož v tomto ročním období jsou dny poněkud krátké a večery celkem nudné, začal jsem se pomalu (ale jistě) zabývat sortimentem pro příští rok. Jak jsem již několikrát zmínil, nemám v úmyslu sortiment nějak zvlášť rozšiřovat, spíše jen obnovovat a aktualizovat.

Mezi cherry odrůdami mám sortiment ustálený, možná bude i malinko zúžen, protože opouštím od pěstování tohoto typu v nádobách, rovněž ho přesunuji ven ze skleníku. Na záhonech se těmto odrůdám prostě daří nejlépe. Snažím se nyní najít webové stránky, kde bych mohl pořídit co nejvíce odrůd v jednom e-šopu. Budu si muset sednout, probrat vše co mám, a pozjišťovat co bude nutné doobjednat. Vzhledem k odrůdové pestrosti se mi nic takového zatím najít nedaří a asi to pravda ani nebude.

K vysloveně kuchyňským odrůdám patří Novinka Pridnestrovja nebo Torquay, ještě se rozhodnu, zda k nim něco podobného ještě připojím. Rovněž ruším zastřešení nad rajčatovým záhonem a využiji ho na košťáloviny, protože jeho konstrukce umožňuje luxusní nakrytí bílou netkankou.

Velkou změnu, nebo spíše návrat do minulosti, chystám u pěstování ve skleníku. Sun sérii od Tokity zde vystřídají velkoplodé a masité tyčkové odrůdy. Tady mám jasno nejméně, jistá je jen odrůda 100 Pudov, které se ve skleníku dařilo, a která je pod oblohou téměř “nepěstovatelná”.

Paradoxně nejméně zdravá rajčata bývají poslední dobou ve skleníku, šedá hniloba si zde vybírá svou daň. Snad pomůže desinfekce dusíkatým vápnem, kterou jsem před nedávnem ve sklenících a foliáku provedl.

Nejméně jasno mám u klasických tyčkových odrůd, kde to stále není dle mých představ. Pod přístřeškem žádná sláva, uvidím jak se rajčatům bude dařit na volném záhoně. Větší péči budu muset věnovat přípravě půdy a výživě.

s-l1600s-l1600zNyní ještě krátce k novým odrůdám, které mám vyhlídnuty na e-bay. Jedná se rané odrůdy ze Sibiře, které bych chtěl vyzkoušet.

Jabloňka Sibiri – raná odrůda, kterou bych chtěl vyzkoušet na záhoně. Kulaté hladké plody o váze 60 – 90 gramů, výška růstu 160 cm.

Další odrůdou je Superčerrik. Zde se jedná o velmi rannou kompaktní odrůdu s kulatými plody o váze 15-20 gramů, která dorůstá výšky 60-70 cm. Není tam sices-l1600d s-l1600epřímo uvedeno, že se jedná o keříčkovou odrůdu, ale dá se předpokládat že se o keříčkovou jedná. Možná bude ideální pro velmi ranné pěstování v květináči, ale to se terve uvidí. Zkusím výsev na začátku ledna a umístění za sklem verandy na jižní straně domu.

s-l1600as-l1600cOdrůdu Madam Kliko F1 bych chtěl vyzkoušet ve skleníku, pro který je primárně určena. Je to indeterminantní hybrid s plody o velikosti do 250 gramů a výškou růstu 2,2 metru.

Poslední dobou jsem rajčata poněkud zanedbával a doufám, že se polepším. Rajčata sice snesou hodně, ale ne vše. Vzhledem k tomu, že jsem pořídil další prostory, na které přesunuji část jiných plodin, budou mít i rajčata na zahradě více místa, což bude i eliminovat “ztráty” z pěstování v nádobách.

M.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.