Moje rajčata

Tuto skvělou zeleninu pěstuji již hodně hodně dlouho, vlastně od nepaměti. Dříve to byly hlavně klasické červené kulaté odrůdy, pěstované venku na záhonech. Se změnou pěstebních podmínek, rozšířením pěstovaných odrůd a jejich využití, změnou způsobů pěstování narostl počet rostlin na více než sto. V neposlední době se zaměřuji na soudkové cherry odrůdy, na odrůdy určené ke zpracování a k sušení. Soudkové odrůdy, určené k přímé konzumaci, postupně vytlačily klasické odrůdy, které ve velmi omezeném počtu složí k výrobě salátů. Po letošní, hodně krátké sezoně, opouštím od pěstování masitých (beefsteakových) odrůd, které byly využívány na protlaky, kečupy nebo grilování. Nahrazuji je odrůdami s pevnými a oválnými plody, jejichž využití je větší a vyzrávání nesrovnatelně lepší.

Databázi budu postupně doplňovat a aktualizovat. Prozatím používám i snímky z webu, hlavně u odrůd které mám jako novinky. Postupně je budu nahrazovat vlastními snímky.

Pěstování na záhonech

Na záhonech pěstuji největší počet rostlin, odrůdy tyčkové i keříčkové, určené hlavně ke zpracování v kuchyni, méně pak k přímé konzumaci. Vloni jsem poprvé využil i vyvýšené záhony s možností nakrytí bílou netkanou textilií, mulčované černou PE folií nebo černou netkanou textilií. Tohle umožňuje ranější výsadbu a sklizeň. Běžné záhony nakrývám černou folií nebo textilií rovněž. Do budoucna zvažuji používat již jen pokaždé novou plastovou folii. Chci co nejvíce eliminovat možné zárodky chorob, které by potenciálně mohly v opakovaně používané netkané textilii přežívat. Tohle samozřejmě nemám “vědecky” potvrzeno, dělám však vše pro to, abych se chorobám vyhnul. Na otevřené záhony vysazuji až po zmrzlých.

Pěstování v nádobách

Do nádob o objemu 8-10 l vysazuji rostliny rajčat o měsíc až dva dříve než na záhon. Nejdříve pár kusů pro skorou úrodu, postupně další a další. Takto je pěstuji doma před barákem, kde je jednak tepleji, a jednak je možno mladé rostliny ukrýt do prosklené verandy nebo do skleníku, pokud by nastalo nějaké to  likvidační ochlazení. Tímto způsobem pěstuji výhradně cherry a soudkové odrůdy, tyčkové i keříčkové. Od pěstování v květináčích na oknech jsem upustil, neboť úrodnost balkonových odrůd není úměrná starosti o ně.

Nikdy již nebudu nechávat řízky z rajčat nebo malé rostlinky v květináčích přezimovat ve verandě. Rostlinám se sice daří, rostou, kvetou (vhodné je přisvětlení), ale taky se na nich vyřádily molice, které je dokázaly zlikvidovat a tohoto hmyzu je pak skoro nemožné se zbavit.

Pěstování ve skleníku

Prozatím jsem měl jen jednotlivé rostliny společně vysazené s jinýma plodinama. Bohužel nároky jsou různé (okurky, papriky), a tím pádem se to ve skleníku mele. Skleníky mám navíc celkem malé, a místa v nich málo. V zimě chystám na zahradě výstavbu dalšího, který by byl “suchý” a určený jen pro rajčata, vybavený kapkovou závlahou.

2015 – Výstavba skleníku proběhla a ten byl ihned osázen rajčaty tyčkovými i keříčkovými, cherry i velkoplodými.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.