Zhodnocení sezony 2018

By | 3.11.2018

Nejdříve bych se chtěl všem příznivcům omluvit za delší absenci na tomto webu. Vzhledem k rychlému nástupu jara a pracovnímu vytížení během sezony, jsem na psaní neměl moc času a ani náladu. Moc toho asi nesesmolím, ale snad to k něčemu bude.

Letošní rok byl (a stále je) plný extrémů, hlavně co se počasí týče. Já osobně byl s jeho průběhem víceméně spokojen, přestože i tak docházelo k mnohým problémům s pěstováním čehokoliv. Tady jsme však na stránkách o rajčatech, takže se budu věnovat jim. Nejdříve jen v kostce ke způsobům pěstování, i když se asi budu opakovat.

U domu se jedná o pěstování v desetilitrových kbelících a na třech vyvýšených záhonech, vše pod “čistou oblohou”. Tady byly vysazeny jen cherry odrůdy v počtu cca 30 rostlin, dvaceti až pětadvaceti odrůd. Dnes jsem zlikvidoval všechny “kýblované” zbytky, a rovněž část rostlin na vyvýšených záhonech. Na dvou záhonech stále nějaké rostliny zůstávají a něco málo se sklízí. Na tomto stanovišti pěstuji rajčata téměř bez chemické ochrany, nejčastěji se jedná o ošetření Vuxalem Kalcium proti nedostatku přímého vápníku, sem tam někdy proti skvrnitostem a septoriozám. Plíseň bramborová zde není problémem, a proti septorioze téměř nic nepomáhá, zvláště u rajčat pěstovaných v nádobách, kde jsou omezené pěstební podmínky.

Se všemi cherry odrůdami jsem byl spokojen, vyjímku tvořila jedna červená kulatá z Portugalska, kterou mi dovezl přítel z dovolené na Azorech. Tahle odrůda byla přímo hnusná a hodila se jen na tepelnou úpravu. Úroda byla velmi pěkná, ovšem starostlivost o rajčata, vzhledem k horkému počasí, byla hodně zvýšená. I z tohoto důvodu pro následující sezonu opouštím od pěstování v nádobách, a nadále budu využívat již jen vyvýšené záhony. Ještě jeden zbuduji a zvýším tak jejich počet na čtyři, což umožní vysadit 20 rostlin. Počet bude menší, ale úroda bývá velmi bohatá, hlavně v průběhu sezony, a rajčat tím pádem nadbytek.

U domu vysazuji rajčata nejdříve, ale letos jsem se již vykašlal na lednové výsevy. Jako zaměstnaný na to nemám čas, a vzhledem k tomu, že se věnuji několika dalším “komoditám”, které mají větší prioritu, tak i prostor je problém.

Na zahradě jsem měl rajčata na několika místech. Rajčata kuchyňská byla jednak na záhoně pod foliovým zastřešením, jednak na vyvýšeném záhoně, cherry odrůdy (Sun Series + 3 další) pak ve skleníku. Na zahradě nebyla rajčata žádná sláva co se kvality týče, bylo to dáno hlavně horkým počasím a rovněž dostupností, která je poněkud z ruky.  Na záhoně pod foliovou stříškou jsem navíc asi málo prohnojil půdu před výsadbou, své mínusy přinesla i opakovaná výsadba na stejné místo.

Ještě hůře dopadla cherry rajčátka ve skleníku. Extremním teplotám neodolala ani ta v Japonsku vyšlechtěná, napadení šedou hnilobou bylo extremní. Ve skleníku jsem před výsadbou hnojil jen kompostem z koňského hnoje, a to bylo málo, navíc jsem nikam nestihl dát dusíkaté vápno. Plíseň bramborová žádná, což je již několik let pravidlem, nedostatek hořčíku v mezích, skvrnitosti a septoriozy již tradičně.

Na vyvýšených záhonech byla technická rajčata napadena septoriozou již v samém počátku, s plísní problém opět žádný. Sklizeň nakonec úspěšná, ale sezona hodně krátká.

Vyvýšené záhony jsem porušil, nadále budu pěstovat rajčata jen na záhonech a střídat jejich umístění. Rovněž se vykašlu na zastřešování, protože plíseň problémem není a proti skvrnitotem zastřešení nepomáhá. Letos jsem dával novou fólii a ta je již nyní poškubaná, tento záhon vyhradím košťálovinám, protože umožňuje pohodlné nakrytí bílou netkankou. Rovněž ve skleníku udělám změnu, a Sun Sérii na přesunu na vyvýšené záhony k baráku. Ve skleníku vyzkouším buď velkoplodé masité odrůdy rajčat, které se blbě pěstují pod odkrytým nebem, a nebo hybridní nakladačky pěstované na síti.

Sortiment rozšiřovat nebudu, je poměrně obsáhlý, každopádně dojde na snížení počtu rostlin. Nevím jestli na něco zajímavého narazím, ale muselo by to být opravdu něco extra. V poslední době spíše pozoruji, že pokud se mi něco zalíbí, tak to většinou za nic moc nestojí. Odrůd je sice spousta, stejně tak jejich tvarů a barev, ale stále se hlavně jedná jen a jen o rajčata.

M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.