Výsevy 28.3.COVID-19

By | 29.3.2020

Včera jsem se konečně dokopal k letošnímu výsevu rajčat a vůbec mi ta tříměsíční starost o ně nechybí, tak jak to bývávalo v případě lednových výsevů a pokusů. Rajčata již nejsou mezi mými prioritami co se opečovávání týče, a stala se z nich “pouhá” konzumní záležitost. Přesto jsou v průběhu sezony nejvíce konzumovanou zeleninou, je to dáno jejich vegetační dobou, stabilní úrodou a samozřejmě tím že jsou mňam. Každopádně si bez nich zahradu nedokáži představit.

20200328-172706Vysel jsem jen a jen osvědčené cherry odrůdy, které budu pěstovat hlavně u domu ve vyvýšených záhonech. Vyjímku bude již klasicky představovat Sladkaja děvočka, jejíž dva exempláře budou v nádobách. Ve vyvýšených záhonech je místo na jednadvacet rostlin, kastlíků v sadbovači mám osetých 36. Některé odrůdy jsou zdvojeny, některé vysety po jednom semínku, takže nějaká redukce odrůd ještě nejspíše bude, no a co zůstane posoudím, zda to rozdám, vyhodím nebo vysadím na zahradu. Něco mám i na rozdání, ale stane se tak již hned po přepikýrování, aby si zájemci zapěstovali rostliny již sami.

Má drahá polovička se již dotazovala na rajčata na zpracování, která jsem původně nechtěl vůbec pěstovat. Tady to asi vyřeším přímým výsevem do půdy, starat se o další přísadu se mi již opravdu nechce, navíc v době, kdy vůbec nevíme jakým směrem se vývoj bude ubírat. Taky můžeme zůstat doma se zákazem vycházení a bude to …..

7 thoughts on “Výsevy 28.3.COVID-19

 1. Anonym

  Už po Tobě někdy někdo něco přečetl?

  Reply
  1. Anonym

   Chtěl jsem to už přepsat, ale nepřečtu to po sobě 😉

   Reply
 2. Rajčatová sezona 2020

  Parádní výběr pane Mirek!!!

  Reply
 3. Mirek Post author

  V dnešní době již osvědčená klasika.
  PS: Rozlouskal jsem to a obnovil jména odrůd.

  Reply
 4. Anonym

  Vynikajuca stránka. Nedokázal som sa od nej odlepit 🙂 . Velmi ma zaujala jedna z vasich oblubenych odrod: sladkaja devocka. Pred niekolkymi rokmi som o nej cital na fore zahrada.cz. Nejak som jej nevenoval pozornost. Momentalne sa snazim zozbierat informácie o najvhodnejsich odrodach pre pestovanie na balkone paneláku. Z toho co som si precital na vasej stranke tak Sladkaja Devocka by mohla byt jedným z vhodnych kandidatov. Mam niekolko otázok:
  – hnojite komercnými hnojivami? (na stranke som sa docital ze pouzivate Kristalon gold a vlastny kompost)
  – mozete prezradit zdroj semien z ktorich pestujete? (mate skusenosti s velkym mnozstvom ruskych odrod)
  – ktore odrody by ste z vlastnej skusenosti odporucili pestovat ludom v panelakoch na balkonoch?
  Dakujem a prajem vela zdaru

  Reply
 5. Mirek

  Děkuji za komentář i přízeň, a omlouvám se za pozdnější reakci.
  Pro pěstování na balkoně v nádobě se hodí téměř každá odrůda cherry rajčete. Pěstování velkoplodých odrůd bych moc nedoporučoval, protože doba růstu a zrání větších plodů je samozřejmě delší, a i počty plodů na rostlině jsou o hodně meší než u cherry. Cherry odrůdy běžně pěstuji a vyvazuji na dva až tři výhony, kde je násada plodu opravdu velká.
  Hnojím běžnými kristalickými hnojivy, pravidelná zálivka je nutností. První semena mi někdy před deseti lety dovezl kamarád přímo z Ruska, následně jsem začal nakupovat na estonském webu (https://seemnemaailm.ee/ru/vegetables/tomatoes/), na e-bay nebo přímo u různých semenářů po Evropě, hlavně v Anglii.
  Sladkaja děvočka má nejen skvělé plody, ale i polodeterminantní růst, který je zvláště vhodný pro pěstování v nádobách. Rozvětvuje se jako keříčková odrůda, ale dosahuje výšky “jen” cca 150 cm, násada plodů je dvou až třínásobná jako u běžné tyčkové cherry odrůdy, pěstované na jeden výhon.
  V posledních letech se ale pod tímto jménem prodává odrůda, která má podle informací kolegů pěstitelů plody kulaté.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *