Rajčata koncem března a začátkem dubna

By | 2.4.2019

Po delší odmlce jsem se konečně dokopal k tomu, abych napsal pár řádků o mých rajčatech. Když to řeknu “blbě”, tak je pro mne jednodušší celý den makat na zahradě než se nimrat v počítači a psát články. V práci si administrativy užiju až až, takže přemýšlet nad textem ještě i doma se mi moc nechce.

251-8401 251-8402

251-8408Jsem stále v jednom kole a rajčata jsou jednou jeho částí, která je v různém stadiu “vývoje”. Nejstarší rostliny z únorového výsevu jsem přesadil do větších nádob a umístil je do skleníku.251-8407 Stejně tak jsem tam přesunul i první přepikýrované rostliny z hlavní výsevové várky. O víkendu jsem přepikýroval zbytky z hlavního výsevu a rovněž náhradní výsevy odrůd, které se neujaly. Rajčátka určená pro případné rozdávání jsem nechal v “gučích” po jednotlivých odrůdách a rozsazovat je budu až v případě potřeby.

Raj-ata-2019-v-sevMým hlavním “problémem” při pěstování rajčat je jejich odrůdová pestrost. Jen na tomto výsevním platu je 54 odrůd, z nichž mnohé jsou vysety jen po jednom kuse. Pokud všechny nevyklíčí (což se i stalo), tak vysévám další várku jako náhradní. V tomto přesevu je zhruba 13 odrůd, od jednoho kusu až po pět-šest v “guči”.

Dokončil jsem budování dalšího vyvýšeného záhonu, takže na zahrádce u domu již nebudou stát řady kýblů s rajčaty. Do vyvýšených záhonů, které jsou po tomto víkendu v plné pohotovosti na výsadbu, se vleze zhruba 21 ks rostlin. Zde plánuji vysadit např. řadu Sun Series, dále trojici finiků a odrůdy, kterým plánuji věnovat zvýšenou pozornost (cherry a soudky). “Průmyslové” odrůdy budu vysazovat na záhony na zahradě, velkoplodé odrůdy pak do skleníku tamtéž. Do skleníku vleze asi sedm rostlin, a rajčata se o něj budou dělit s nakladačkama. Pět odrůd (San Marzano F1,251-8376 Kumato, Damskij ugodnik, Rubinovyj Kulon, Piramida) jsem již vysadil, pokud by nastaly nějaké problémy, tak mám ještě náhradní. Další odrůdou do skleníku bude každopádně 100 Pudov a nejspíše i Madam Kliko. Při obhlídce salátu a ředkviček v tomto skleníku jsem mimo plevele objevil i spoustu rajčátek, která vyrostla ze semen (zde bych chtěl připomenout (ne)účinnost dusíkatého vápna). Tyto rostlinky jsou moc pěkné, kompaktní a velikostí se vyrovnají přísadě pěstované od začátku března doma za oknem. V těchto souvislostech mne napadlo zkusit vysévat přímo na záhon.

251-8377  251-8373

M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.