První “pikýrovka” (aktualizováno)

By | 1.2.2019

Vysetá do kokosového substrátu a ve vaničkách uzavřená semínka rajčat začala za 2-3251-8123 dny postupně klíčit. Nejrychleji nastartovala odrůda Golden Gem, která se dokázala již i vytáhnout, takže byl nejvyšší čas je “přepikýrovat”, přesněji řečeno přemístit klíčící semínka do misky se substrátem. 251-8130251-8124

Téměř všechny odrůdy vyklíčily, vyjímkou je jen Sladkaja děvočka F1 z originálního balení s datumem expirace 2013. Misku s malými rostlinkami jsem umístil pod zářivku do jižní verandy, kde se min. teplota pohybuje v rozmezí 18-20°C. Ještě musím pohledat spínací hodiny a soumrakový spínač, aby osvětlení pracovalo i v době mé nepřítomnosti.

Nerovnoměrné klíčení a růst je zvláště viditelné při výsevu různých odrůd. Čím je jich více, tím více “problémů” to přináší a je potřeba se s tím nějak poprat. Zimní šero a ne vždy čas v ten vhodný okamžik tomu moc nepřidají. Prozatím je pod zářivkou místa docela dost, ale až povylezou papriky, lilky a další zelenisko, tak tam bude docela tlačenka. No a až se to přepíchá po jedné rostlince do kontejnerů nebo kelímků, tak budu muset rozsvítit další zdroj.

16.2.2019

251-8170Rajčátka narostla do “nebezpečných” velikostí a tak je budu muset již přepíchat do kelímků a dát na otužování do zimní zahrady k citrusům a kedlubnám. Nějaké vzorky nechám v jižní verandě, ale mám obavy, že při současném počasí jim tam bude moc teplo, zvláště pokud je jasno a svítí slunce. Včera bylo na osluněném teploměru 40°C. Stále nesmíme zapomínat že je půlka února, a přestože se dny prodlužují, tak stále je málo denního světla. Přisvítit se dá malé přísadě, ale u velkých rostlin už to může být problém se zbytečným “vytahováním”.

Švýcarskou poštou dorazila z Anglie obálka se semínky rajčat od firmy Premier Seeds Direct, která jsem objednával na e-Bay. Hledal jsem hybrid F1 odrůdy San Marzano, které chci letos vyzkoušet ve skleníku i venku, a k tomu jsem přibral osvědčené soudky Cherry Roma.

Mezitím jsem tento v pondělí tento týden objednal další semínka od firmy Simpsonsseeds a včera již přišlo avizo o odeslání zásilky.

The following items have now been shipped.

1 S/TOM203 Golden Santa F1 (Golden Sweet)
1 S/TOM221 Sun Cherry Premium F1
1 S/TOM262 Apricot Dream F1
1 S/TOM264 Yellow Mimi F1
1 S/TOM266 Orange Paruche F1
1 S/TOM271 Orange Fizz F1
1 S/TOM281 Santonio F1

Krom odrůdy Santonio F1, kterou jsem objednal jako novinku a případnou další náhradu skvělé odrůdy Rossada F1, se jedná o osvědčené odrůdy, jejichž zásobička se po loňském roce dostala na nulu. Ještě mám vyhlídlou odrůdu Orange Santa F1, kterou rovněž již v originále nemám, a která rovněž patří ke špičce. Dříve jsem ji kupoval u Simpsonsseeds, ale tam ji už nemají, našel jsem ji u Nicky’s Nursery, kde mají rovněž slušnou nabídku, ale tady jsem ještě nenakupoval.

Sehnat nemohu ani odrůdu Tango F1 , která rovněž patří k tomu nejlepšímu. Holt sortiment se mění a pohyb v odrůdách je velký. Jen aby to nebylo jen o přejmenování stále stejných odrůd, ale to se pozná až při sklizni. Tango sice mám z přesevu, ale v tomto okamžiku si nedokáži vybavit jak se kopie “povedla”.

M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.