Další foto rajčátek

By | 29.7.2019

Pořídil jsem fotky dalších odrůd, které mám vysazeny u domu na vyvýšeném záhoně. Tentokrát se jedná o rodinu Finiků, kteří patří mezi stálice v mém pěstování. Zleva Finik oranžový, žlutý a červený.

20190727-182152 20190727-182050 20190727-182116

Všechna tato rajčátka mají pevnou strukturu plodu a měkkou slupku, prozatím žádná z odrůd nepraskla. “Nejkompaktnější” je oranžový, nejtenší stěnu má a nešťavnatější je červený, žlutý je nejkrásnější, je to dle mne ideální velikost a tvar soudkové odrůdy. Oranžový je kulatější a sladší, červený je největší a nejprotáhlejší, možná je i ještě o něco sladší než oranžový. Červený by na můj vkus mohl být menší a “soudkovější”, řekl bych, že letos má plody větší než jindy. Rajčátka nechávají po snězení v ústech tu správnou štiplavou rajčatovou odezvu.

Přikládám ještě obrázky jednotlivých odrůd, tak jak jsou vyobrazeny na přebalech, přibyl ještě Finik sibirskij, který však ztím ještě nemám.

 258452313-w640-h640-tomat-finik-oranzhevyj tomat-finik 12589-tomat-finik-krasnyi-350x652-jpg tomat-finik-sibirskiy-f1-5-sht-1

Jak je vidět, největší rozdíl je u oranžové varianty, kde jsou plody vysloveně kulaté. Vysévám tyto odrůdy vždy z originálních balení, a zdá se mi, že dříve nebyl oranžový tak kulatý a ani tak oranžový, vypadal spíše tak jak ten na přebalu.

finik-sibirskijFinik sibirskij se pokusím sehnat, na snímcích vypadá velmi pěkně, hodně moc mi tvarem připomíná Sladkou děvočku a je rovněž determinantního (keříčkového) růstu. Již vzhledem k ceně, která činí 99 rublů za pět semínek, asi půjde o kvalitní odrůdu.

Jedná se o velmi povedenou sérii, která si jistě najde spoustu příznivců.

M.

4 thoughts on “Další foto rajčátek

 1. Catka

  Hezký podvečer. Tak ty Finiky vypadají skvěle, asi je příští rok taky vyzkouším. Jako správné ruské odrůdy jsou určitě odolnější vůči počasí i chorobám.
  Jana

  Reply
  1. Mirek Post author

   Letos v tom létě-nelétě jsou úplně v pohodě. Choroby žádné, jen na některých spodních listech jsou vidět menší poškození plynoucí patrně z deficitu hořčíku, ale to neřeším, ani neodstraňuji listy. Doplnil jsem popis o další variantu.
   M.

   Reply
 2. Uda

  Finík oranžový byl můj oblíbený, měl svojí originální chuť, chci se zeptat jestli ty ostatní barvy mají stejnou chuť nebo je v nich rozdíl, a jestli nevíte zdali se dá koupit ještě někde jinde než na estonském webu.
  Dík

  Reply
  1. Mirek Post author

   Každá barva má svou chuť a je opravdu rajčatová, což u některých jiných cherry nemusí být pravidlem. Koupit se mi je zatím nepodařilo nikde jinde než na tom Estonském. Finik žlutý prodává na e-bay i nějaký chorvat, ale podle mne se bude jednat o přesevy.
   M.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.