Poslední mráz uhodil sice krátce, ale neočekávaně silně. Odnesla to réva nejvíce réva (99% kaput), nejspíše i znovu třešeň, rovněž pozoruji bělající bobule na červeném rybízu. Následky na jahodách zatím nepozoruji (byly zakryty), ale co mne překvapilo, bylo zmrznutí nově vysazených rajčat.
Předpovědi počasí jsem sledoval, připravoval se na ně, ale do poslední chvíle věřil, že to nebude tak kruté jako v dubnu. Ovšem opak byl pravdou, u země mezi melouny naměřených -4,6°C bylo přímo šokující. Poslední várku rajčat jsem vysadil do vyvýšeného záhonu a nachystal oblouky pro nakrytí bílou netkankou. Je to odzkoušená a osvědčená metoda, kterou používám již několik let, ale tentokrát zklamala (částečně). Otázka je, “Proč nezmrzly melouny pod netkankou stejného typu, které se nacházely o metr vedle?”.
Nenapadá mne jiné vysvětlení, než že tomu napomohla absence černé plastové folie, která pod rajčaty nebyla. Od loňska jsem pod rajčata začal dávat slámu, tudíž folie je zbytečná, ale jak to vypadá, tak ne v této fázi. Černá PE folie se dokáže prohřát i pod bílou netkankou (stejně tak zemina pod ní), což lze jednoduše zjistit rukou. Pokud není tunel odvětráván, tak ani nedochází k rychlému ochlazování povrchu. Odraz tepla pak stačí prostor pod netkankou “vyhřát”. To je tedy další poučení do budoucna.
Rostlinstvo pod netkankou v ohradách, vydrželo rovněž bez naprosté újmy, melouny i rajčata. Dále jsem si u rajčat v tunelu všiml (viz foto výše), že téměř bez poškození (nebo jen lokálně) byly rostliny, které nebyly “vytáhlé”, ale kompaktní s velmi malými rozestupy mezi listy a květenstvím (jak bude chvilka času dodám foto). Sazenice “vyhnané” do výšky to odskákaly bez vyjímky, přitom se textilky nedotýkaly, protože jsem je ohnul a přichytil k malým kolíkům.
U baráku jsou rajčata bez znatelného poškození (ta ve vyvýšených zá honech u zděných plotů), částečně poškozena jsou jen ta z vyvýšeného záhonu “uprostřed” zahrady. Poškozena je i některá ještě nevysazená přísada, která se nacházela v plastových kýblech. Překvapen jsem byl u rostlin, které měly na listech zmrzlý ledový povlak (ze vzduchu nebo mlžení), listy přežily bez viditelné újmy.
Dnes jsem rajčata “oservisoval” a použil záložní zdroje. Některé rostliny jsem nahradil úplně, jiné jen “zduploval”, abych viděl zda pomrzlé sazenice dokáží regenerovat, a jak rychle dokáží obnovit plný růst. U sousedů se rajčata vysazovala dnes, u těch druhých, kteří vysazovali na volný záhon minulý víkend (nerozumím tomu), je to na 100% kaput. Bohužel hned ted den po mrazu, nastal hic jak blbec, a slunko to ještě dorazilo. Já pro jistotu nechal rajčata ještě dva dny nakrytá, protože při prvním náhledu pod netkanku nebylo poškození ještě tak “dramatické”.
Nyní se oteplilo i o nocích, bohužel panují dusna s neustálými přeháňkami, do toho se přidává silný vítr, zn. ideál pro choroby. Ten nahoře holt dělá vše pro to, abychom to neměli jednoduché. Ale co čekávat od “čoveka”, který na lidstvo klidně pošle i potopu světa ;-))) Že bychom se měli obrátit na jiného? 8o)))