Mrazem poškozená rajčata se začínají mátořit

By | 20.5.2017

Sice se mi dnes nechtělo ani trochu, přesto jsem vyrazil na zahradu, abych dal k rajčatům tyčky a ochránil je tak před vichrem, který v těchto dnech panuje. Zababušený v mikině jsem nakonec nějaký čas věnoval i rostlinám poškozených mrazem.

Za pomoci sklizňových nůžek jsem ostřihal všechny poškozené listy a růstové vrcholky, co se moc klátilo, to jsem vyvázal k roxorům.

106 0378 106 0379 106 0380 106 0382

Na snímcích jsou rostlinky ještě před ostřiháním. Přestože jsem dal pryč jen to úplně poničené, tak z některých zůstaly jen pahýly. Každopádně však mohu s “uspokojením” konstatovat že začaly obrážet již všechny odrůdy, hlavně že i očekávané novinky.

Dále jsem trochu věnoval rajčatům ve skleníku. Zapustil jsem do země nějaké petky pro zálivku a nastlal slámu. 106 0391Ještě ji nemám pod všemi rajčaty, ale abych pravdu děl, tak mne to ani v té fialové kose moc nebavilo. Jen pro zajímavost, teplota ve skleníku se v tom dnešním šeru pohybovala v rozmezí 16-18°C, tudíž úplně ve stejných hodnotách jako venku.
106 0372 106 0373

 

 

 

 

Když už jsem se motal ve skleníku, tak jsem trochu popřemýšlel o vyvazování rostlin. Prozatím je mám u metrových roxorů, pokračování bude v podobě provázku nataženého od stropu skleníku. Vlky průběžně vylamuji, 106 0375 106 0374106 0376nechávám jen dva spodní, z nichž jeden bude použitý jako druhý výhon. Některé jsou však již hodně dlouhé, takže v tomto případě zvolím kratší “variantu” a ten delší vylomím. Druhý výhon bude sloužit pro zvýšení a prodloužení plodnosti, v tomto okamžiku první květenství na hlavním teprve odkvétají a konkurence by byla zatím nežádoucí. Vyjímku z tohoto způsobu pěstování bude tvořit pouze Kumato a Krasnyj klyk. Klyk je keříčková odrůda a Kumata mám vysazena dvě v jedné “díře”. Jinak se sejná výhradně o cherry odrůdy, z nichž většina je Sun… od Tokity. Všechna rajčata ve skleníku nasazují na květ, a tak postupně od “Startu” přejdu na hnojení krystalickým hnojivem ve formě “Plod a květ”, případně doplním hořčík ve formě na list. S vápníkem by snad problém být neměl, před sezonou jsem do půdy zapravil dolomitický vápenec.

Nejvíce času jsem dnes věnoval rajčatům v ohradě pod přístřeškem. Poklidil jsem všechny krycí textilie, latě i trubky, abych mohl napíchat do země roxory a rajčata 106 0367vyvázat. Po vyvázání jsem začal nastýlat slámu, ale nedodělal to, protože vítr byl hodně hodně otravný. To mi vnuklo jednu “igelitovou” myšlenku, která by ochránila záhon ze severní strany. Mám to namyšleno a mělo by to být celkem jednoduché řešení, jen záleží na tom zda najdu něco vhodného na svaření folie. Pár fošen z jižní strany jsem již odstranil, to proto aby neměly rostliny “nohy” zbytečně ve stínu. Zalévání nějak speciálně řešit nebudu, to bude mít na starosti osvědčený růčo “forichtung” v podobě půlcoulového kulového ventilu na hadici, na který mám přišroubovánu metr a půl dlouhou měděnou trubičku z vodovodního potrubí.
106 0421106 0422106 0423
 

 

Rajčatům v nádobách a záhonech u baráku se budu věnovat zítra, samozřejmě že záleží na počasí (v noci má chcát). Zde potřebuji z vyvýšených záhonů odebrat část zeminy a nahradit ji slámou, naopak zemina doplnit potřebuje v kbelících, nutný je již i pravidelný servis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *