Konec rajčatové sezony 2017

By | 17.9.2017

Ještě jsem nedotáhl do konce předcházející příspěvek, a už tu máme de-facto konec sezony. Pustím se do likvidace poničených keřů a nchám jen ty, u kterých může být ještě nějaká úroda. Stávající deště kompletně poničily veškeré zdravé plody, vlhkost zase poničila ty ve skleníku. Ve všech případech se jedná o popraskání zrajících plodů.

106_2613

Charmant ještě před popraskáním

106_2612

Nasťa Slastena a Cherry Roma

106_2631

Suncherry ze skleníku

Velmi ranné odrůdy typu Tomatoberry jsou již kompletně žluté, v květináči se nejvíce drží odrůda Mini San Marzano, ve skleníku pak Kumato a Suncherry, největším propadákem je Sungold. Letos prvně zkoušená odrůda Charmant je na pohled velmi pěkná, bohužel ji degraduje velmi tuhá slupka, přestože dužina je již na slušné úrovni a není “vodnatá” Chuť je nic moc, taková prázdná, vedle vysazená Nasťa sl. nebo Mini Roma jsou na tom nesrovnatelně lépe, rovněž popraskání je ve srovnání s Charmantem v poměru tak 1 : 10.

Na zahradě pod přístřeškem jsou ještě rajčata na zpracování, ale ty už rovněž vyhodím nebo je rozdám. Krycí igelit odstraním aby záhon propršel (po zrytí), dovezu na zarytí nějaký hnůj a půdu pořádně prohnojím, protože bylo vidět, že růst rajčat nebyl moc bujný, spíše naopak. Mulčoval jsem slámou, ale plevele hodně prorůstaly, takže pro příště se opět vrátím k osvědčené černé PE folii, a slámu možná až na ni. Rovněž zredukuji počet vysazených rostlin a odrůd, možná taky upustím od pěstování odrůd na zpracování úplně, já osobně je nepotřebuji a přináší mi to jen starosti. Ale toto už patří do jiné kategorie, kterou bych zde dále nerozváděl.

Na záhonech se porůznu objevily nové rostlinky rajčat, z nichž mnohé mají více než půl metru a pěkně kvetou. Možná jich pár prdnu do květináčů a dám pak do skleníku, aby vydržela co nejdéle.

Co se chorob týče, tak letos opět nějaké ty skvrnitosti, hnědnutí špiček plodů nebo žluté límce. Plíseň se už asi čtvrtý rok neobjevila, největším nepřítelem se opět ukázala voda. Když různě jinde pozoruji až téměř panickou hrůzu z plísně, nerozumím tomu. Ve většině případů se bude asi jednat o neznalost této choroby, a její záměnou s jinými, na pohled podobnými chorobami. Ne každý má vhodné podmínky, ale s plísní se dá bojovat preventivně, ať už vhodným umístěním nebo i preventivním ošetřením. Jako příklad uvedu mé pěstování u domu, kde jsou rajčata poměrně dobře izolována od okolí, kde se jich asi moc nepěstuje, a erteple už vůbec. Již několik let žádná plíseň a to i bez postřiků, naopak skvrnitosti a septoriozy jsou zde pravidelnými návštěvníky.  Předpokládám, že tyto choroby se nejvíce šíří osivem a zeminou.

Ještě jeden příklad společného pěstování rajčat a brambor. Sousedi na zahradě letos po delší době vysadili erteple a jak to dopadlo? Když to řeknu blbě, tak nakonec dobře. Jelikož bylo sucho a oni brambory nezalévali, tak po předchozím omrznutí nestačily moc narůst a zdechly ještě dříve, než se na nich plíseň mohla rozjet. Po vypuknutí choroby je posypali moukou (?), prý to bylo někde v chytrém pořadu, co nezlikvidovala plíseň to sežraly mandelinky, které se jim pak vrhly a zdecimovaly lilky. Úroda brambor téměř nulová, přitom se jedná o velké příznivce pěstování a zpracování rajčat, rajčata nádherná, bohatě plodící. Již před několika lety jsme se na toto téma bavili, ale jak vidět, komu není rady, tomu není pomoci.

Z Estonska mi před nedávnem dorazila první várka objednaných semen. Nic nového, jen osvědčené odrůdy – Šertbet F1, Krasnyj Klyk, Torquay H.

Šerbet mi z předchozího balení narostl kulatý, velikostně podobný na Bejbino a já doufám, že to tak bude popleteno i nadále. Pro jistotu však vezmu semena z plodů, přestože se jedná o hybrid.

Krasnyj Klyk je nezmar, který ve skleníku vydrží snad vše. Chuťově je celkem jalový, ale na pečení je vynikající.

Torquay je vynikající odrůda, dost podobná na Novinku Pridnestrovja, nadále budou tyto dvě odrůdy tvořit páteř případného pěstování odrůd pro zpracování. Jen nevím co znamená to “H” místo “F1” u označení.

Letos došlo k několika záměnám, co se odebraných semen týče, a tak nadále budu lukrativní odrůdy pěstovat jen ze zakoupených originálů. Je to drahá sranda, ale vzhledem k tomu, že se bude jednat jen o jednotlivé keře od odrůdy, tak to nějaký pátek vydrží.

M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *